Hydroizolácie plochých striech
Na to, aby mohla plochá strecha poskytnúť všetky praktické vlastnosti a nerobila problémy, musí mať kvalitný hydroizolačný systém. V rámci neho je nutné myslieť nielen na samotný materiál, ale takisto na správnu realizáciu. Kľúčom ku kvalitným výsledkom je utesnenie všetkých detailov, ako napríklad priestupov cez strešnú konštrukciu, čím sa vyhnete zatekaniu.
Investícia do kvalitných materiálov a odbornej realizácie od profesionálov sa rozhodne oplatí. A to ako v prípade novej strechy, tak aj v situáciách, keď ju rekonštruujete. Preto osobne dohliadame na každú našu realizáciu a to nie len na finálne dielo, ale celý priebeh prác aby sme si boli 100% istí, že sme vám dodali bezchybnú hydroizoláciu strechy, ktorá bude slúžiť desaťročia.
Ako prebieha Hydroizolácie plochých striech?
Výber kvalitnej hydroizolácie vám zaistí, že v interiéri nebude príliš vlhko, nebudú sa tvoriť nebezpečné plesne a počas daždivých dní nebude strecha zatekať. Materiály, s ktorými pracujeme my dokážu skvelo odolávať nepriaznivým podmienkam. Vďaka tomu nebudete musieť do strechy dlhé roky investovať čas a financie.
Hydroizolácia strechy prebieha v niekoľkých krokoch:
Príprava podkladu pre hydroizoláciu strechy
Strecha, na ktorú sa bude podklad aplikovať, musí byť čistá. Nesmú sa na nej nachádzať väčšie alebo menšie nečistoty, voľné častice, prach či mastnoty. Čistenie robíme v dvoch fázach:
- Hrubé čistenie strechy: kedy sa odstránia všetky väčšie a menšie nečistoty vrátane prerastajúceho machu a kamienkov
- Detailné čistenie strechy: strecha vyčistí vysokým tlakom, aby sa dosiahli čo najlepšie výsledky a na povrchu skutočne nič nezostalo
- Kontrola čistoty: Na záver ešte prejdeme celú strechu s podrobne prekontrolujeme, či na nej neostali žiadne nečistoty
Na streche sa takisto nesmú nachádzať príliš veľké nerovnosti, ostré hrany alebo výčnelky ako napríklad po bývalých anténach a podobne. Ak by sa na povrchu nejaké takéto komplikácie našli, musíme ich vyrovnať resp. odstrániť.
Realizácia hydroizolácie strechy je dôležitejšia ako výber materiálu
Keď je podklad pripravený, prichádza na rad samotná hydroizolácia. Postup sa odvíja od toho, aký typ hydroizolácie si zvolíte. Realizujeme 2 základné typy hydroizolácii:
- Hydroizolácie PVC fóliami: moderná hydroizolácia, vyššia cena, nízka hmotnosť, príprava na zelenú strechu, čistá práca aj bez lepenia (so záťažovým štrkom)
- Hydroizolácie asfaltovými pásmi: v minulosti nazývané IPA, musia sa lepiť nahrievaním otvoreným ohňom, nižšia cena takmer o polovicu, vysoká hmotnosť (záťaž strechy)
Platí, že s PVC fóliami sa pracuje najľahšie. Ich montáž je rýchla a jednoduchá. Asfaltové pásy sú o niečo náročnejšie, no poskytujú však takisto skvelé výhody, vďaka ktorým sa v niektorých prípadoch oplatia.
Hydroizolácie plochých striech
Postup hydroizolácie novej strechy (betónovej deky)
Pri novej plochej streche pokladáme hydroizoláciu na čistú betónovú plochu. Odporúčame využiť na tento účel hydroizolačnú fóliu, ktorá poskytuje viac možností vrátane zateplenia strechy.
- Parozábrana:
Na čistú strechu ako prvé pokladáme parozábranu. Cieľom parozábrany je zabrániť vstupu vlhkosti z domu do tepelnej izolácie, ktorá túto znehodnocuje. Kvalitná parozábrana je absolútne nevyhnutná, pretože lacné fólie časom degradujú a vznikajú v nich mikrotrhliny, ktoré dokážu prepúšťať až cez 300g vody za deň. - Tepelná izolácia
Ak sa realizuje izolácia strechy, inštaluje sa na parozábranu. Izolácia efektívne bráni prestupom tepla z budovy do okolitého prostredia. Tepelná izolácia nie je povinná súčasť hydroizolácie, no určite ju doporučujeme. - Geotextília
Jej použitie závisí od podkladu. Pri niektorých typoch podkladov je dôležitým prvkom, ktorý oddeľuje hydroizolačnú fóliu od podkladu. Hydroizolačné fólie obsahujú zmäkčovacie látky vďaka ktorým sú pružné a nedôjde k ich poškodeniu. Ak sa však nepoužije vhodná geotextília, na savom povrchu dochádza k prestupu zmäkčovadiel do podkladu a fólia rýchlejšie degraduje, teda stráca svoje vlastnosti a skracuje sa jej životnosť. Podklad takpovediac „vysaje“ z fólie pružnosť. Určite nešetrite na geotextílii a nenahrádzajte ju lacnou fóliou, ktorá nemá potrebné vlastnosti a životnosť hydroizolačnej fólie nepredĺži. - Hydroizolačná fólia
Samotná fólia sa kladie na geotextíliu. Postupne pokladáme hydroizolačnú fóliu a vyrovnávame povrch. Spoje lepíme špeciálnou páskou. Tu je veľmi dôležitá kontrola spojov aby nedošlo k nedokonalostiam, ktoré by mohli viesť k zatekaniu. Hydroizolačná fólia sa nakoniec upevňuje k streche aby poveternostnými vplyvmi nedošlo k jej podfúknutiu resp. uneseniu vetrom. Druhým spôsobom je zasypanie fólie štrkom. Toto riešenie ale zvyšuje zaťaženie strechy a je finančne náročnejšie. Samozrejme je možnosťou aj vytvorenie zelenej strechy.
Postup hydroizolácie pri rekonštrukcii strechy
Pri realizácii novej hydroizolácie strechy na existujúcu hydroizoláciu je postup podobný. Veľký rozdiel je v tom, či sa starý povrch strháva alebo nie.
- Podľa stavu strechy a podkladu pod starou hydroizoláciou pri obhliadke rozhodneme, či musí stará hydroizolácia dole alebo môže ostať.
- Ak ideme klásť na existujúce asfaltové pásy (IPA), je nevyhnutné položiť geotextíliu.
- Ak sa kladie hydroizolácia na plechové strechy, obhliadkou musíme určiť, či môže plech ostať alebo musí dole.
Aké typy hydroizolácii plochých striech existujú?
Typov hydroizolácie pre ploché strechy je veľké množstvo. Výber sa preto môže zdať komplikovaný a náročný. Ešte predtým, ako tak urobíte, by ste si jednotlivé alternatívy mali porovnať a zistiť, aké majú výhody a nevýhody. K najobľúbenejším variantom sa radia asfaltové pásy a PVC fólie.
Výhody hydroizolácie PVC fóliami
PVC fólie majú rovno niekoľko výhod, ktorými sa pýšia. K tým najväčším sa radia:
- jednoduchá a rýchla montáž
- vysoká odolnosť
- nižšia hmotnosť
- pekný vzhľad
Keď sa s PVC fóliami správne pracuje, dokážu poskytnúť výborné vlastnosti. K nim sa radia dlhá životnosť či odolnosť proti rôznym nepriaznivým vplyvom, ako dážď, mráz alebo UV žiarenie.
Kvalitné PVC fólie sa nezmršťujú, nepraskajú a ani po dlhšom čase nekrehnú. Keďže sa z nich nevyplavujú škodlivé látky, nerobia problémy ani životnému prostrediu. Na rozdiel od asfaltových pásov majú fólie nižšiu hmotnosť, pretože sa využíva hrúbka 1,2 – 1,5 mm. Hydroizolácia tak nezaťažuje celú konštrukciu.
S PVC fóliami sa dá pracovať počas celého roka. Na strechu sa môžu klásť dvomi spôsobmi. Prvým je mechanické kotvenie a druhým priťaženie vrstvou štrku. Tam, kde sa fólie stretajú, sa teplovzdušne zvárajú.
Výhody hydroizolácie asfaltovými pásmi
Asfaltové pásy sú rozšíreným a obľúbeným typom hydroizolácie hlavne vďaka svojim skvelým vlastnostiam ako:
- dlhá životnosť (30 – 35 rokov)
- vysoká odolnosť voči nepriaznivým vplyvom
- schopnosť prenášať námahu na streche
- odolnosť voči UV žiareniu
V minulosti sa používali tzv. oxidované asfaltové pásy – IPA, ktoré nedisponovali dostatočnou odolnosťou. Práve preto robili mnohokrát problémy. V súčasnosti je však technológia asfaltových pásov oveľa ďalej. Plochú strechu vedia efektívne ochrániť a zaistiť vám ideálnu vlhkosť v interiéri.
Pri realizácii hydroizolácie s asfaltovými pásmi je dôležité pozerať na ich hrúbku. Platí, že čím sú hrubšie, tým lepšie. Práve preto sa v súčasnosti využívajú pásy s hrúbkou približne 4 – 5 mm.
Asfaltové pásy ponúkajú vysokú odolnosť, no sú veľmi ťažké, pretože je možné ich využiť len ak vieme zabezpečiť dostatočnú nosnosť strechy.
Na čo si dať pozor pri hydroizolácii plochých striech?
Hydroizolácia plochých striech nie je jednoduchým procesom. K tým najlepším výsledkom sa dostanete len vtedy, keď ju necháte na odborníkov. Na čo všetko si dať pozor?
- Materiál – na materiáli sa nesnažte zbytočne ušetriť a vždy zisťujte, aké vlastnosti poskytuje. Jednotlivé možnosti si porovnajte a nechajte si poradiť od odborníkov.
- Spracovanie – hydroizoláciu by vám mal robiť profesionál s niekoľkoročnými skúsenosťami. Ak by ste totižto chceli v tomto smere ušetriť, pred problémami, ako je napríklad zatekanie, vás nezachráni ani ten najkvalitnejší materiál.
- Príliš nízka cena – pozornosť zvýšte v prípade, že je cena materiálu príliš nízka. Takýto produkt by nemusel spĺňať všetky normy a požiadavky.
Výberu materiálu a odborníka, ktorý sa bude venovať hydroizolácii vašej strechy, venujte dostatok času. Myslite na to, že keď teraz zainvestujete, budete mať nasledujúcich 20 či 30 rokov pokoj.
Koľko stojí hydroizolácia strechy?
Ceny zaizolovania plochej strechy sa odvíjajú od množstva faktorov. Najväčšiu úlohu pritom zohráva vybraný materiál a veľkosť strechy. Výslednú cenu dokážu ovplyvniť aj dodatočné práce, ako napríklad vyrovnávanie povrchu alebo klampiarske práce.
Najlepším spôsobom na to, aby ste zistili aspoň orientačnú sumu, je kontaktovať nás. Podľa informácií o vašej streche, materiáli a ďalších detailoch vieme odhadnúť približné náklady.
Pri osobnej obhliadke už určíme cenu za realizáciu vašej hydroizolácie úplne presne. Našim zákazníkom sa vždy snažíme vyjsť maximálne v ústrety tak, aby naša práca spĺňala 100% účel no zohľadnila vaše finančné možnosti.
Podozrivo nízka cena realizácie hydroizolácie spravidla znamená nedostatočnú funkčnosť, kvôli ktorej budete musieť strechu po krátkom čase znova opravovať. Výsledná cena tak bude o stovky až tisícky eur vyššia.